DOSOVCI, OVO JE VAŠE MASLO! EVO ZAŠTO NAJS BRANI TAČIJA! Britancu su posle 5. oktobra dozvolili da iz Srbije odnese poverljive papire, TO ĆE SADA ISKORISTITI DA OSLOBODI ZMIJU!
Podeli vest
U arhivi Džefrija Najsa, nekadašnjeg tužioca Haškog tribunala, u slučaju protiv bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, najverovatnije se nalaze kopije dokumenata i dokaza sa suđenja o događanjima na KiM, pa i ona sa oznakom tajnosti
Njih će Najs, ali sada u ulozi advokata lidera lažne države Hašima Tačija, kojeg optužnica tereti da je kriv za ubistvo skoro stotinu Srba, Roma, kao i nelojalnih Albanaca, iskoristiti da, na drugoj strani sudnice, odbrani bivšeg komandanta terorističke OVK, koji je i u utorak saslušavan u Hagu, a na pitanja tužilaca odgovaraće i u sredu.
Cela igra oko „najave (ne)potvrđivanja optužnice" nije usmerena ka „utvrđivanju istine" i „pravde za žrtve", već da bi se Hašim Tači poslao u političku penziju. Ne kolje se vo za kilo mesa. Ne ruši se Tači da bi se izdejstvovalo otkazivanje jednog sastanka sa izaslanikom američkog predsednika. Između ostalog i zbog toga što je u Tačija mnogo investirano
14.07.2020
20:49
Ovakva zamena uloga i očigledan sukob interesa bili bi dovoljni za većinu svetskih pravosudnih organa da Britanac ne dobije dozvolu da bude advokat Tačija. Ali ne i po „kosovskim" pravilima, po čijim je zakonima Specijalni sud formiran.
Zato će Britanac karakterističnog oblačenja, često u rasparenim čarapama i prugastim odelima, biti „sasvim logična" karika pravnog tima, uz amerikanizovanog Hrvata Luku Mišetića, zastupnika hrvatskog generala Ante Gotovine, i Pjera Rišara Prospera, koji je od 2001. do 2005. bio saradnik američkog predsednika Džordža Buša i bavio se ratnim zločinima.
Advokat Toma Fila objašnjava da je to ta američko-britanska linija branilaca.
- Zašto nije uzeo nekog advokata sa KiM nego njih? Najs je jedno nadobudno i nevaspitano stvorenje, koje je posle 5. oktobra upadalo po kancelarijama u srpskim institucijama i uzimalo šta je htelo. On je sigurno kopirao sva dokumenta o KiM sa suđenja Miloševiću i sada će ih iskoristiti. Kod nas, on ne bi u takvom slučaju podudaranja mogao da bude branilac. Ta linija po kojoj je Tači birao advokate uspela je da oslobodi Ramuša Haradinaja, to košta oko 25 do 26 miliona evra - objašnjava Fila.
On dodaje da ne vidi pravni osnov zbog kojeg Tači već dva dana razgovara sa tužiocem.
- Ne znam u kom svojstvu je tamo, osim ako nije otišao da pokuša da zaustavi tužioca. Pravilo je da optužnica mora da bude podignuta, da se sazna šta je u njoj i onda je logično da optuženi ide u sud - jasan je Fila, i dodaje da sumnja da će Tači posle 20 godina odgovarati za zločine.
Foto: Ilustracija
Javnost i dalje nagađa šta se nalazi u optužnici za koju sudija za prethodni postupak ima rok do 24. oktobra da je potvrdi ili odbaci.
- Nikako da saznamo za šta je on optužen, verovatno i nećemo skoro. Koliko sam čuo, tamo je bio razgovor između njegovih branilaca i predistražitelja oko tehničkih pitanja i to će se tako i završiti ovog puta. On je otišao kao kosovski predsednik i uveren sam da će učiniti sve da vodi glavnu reč u narednim razgovorima Beograda i Prištine - kaže advokat Branislav Tapušković, i dodaje da Najs njemu kao „prijatelju suda" nije hteo da dostavi dokumenta sa čvrstim dokazima o trgovini organima ubijenih Srba i njihovom vađenju u „žutoj kući" na severu Albanije, u šta je, prema navodima iz izveštaja izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, umešan i Tači.
Spekulisalo sa da su ti dokazi uništeni. Međutim, Tapušković i Fila tvrde da su oni sklonjeni i da će možda nekada biti objavljeni, a možda i ne. To će, najverovatnije, zavisiti od političke procene, koja će i te kako pratiti Tačijev slučaj.
Inače, i naša radna grupa kojom rukovodi poslanik Milovan Drecun poslala je Specijalnom sudu sve podatke koje ima o zločinima, kao i tačnu organizacionu strukturu OVK, kako bi se znalo ko je vukao konce.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
GAVRILOVICI
pre 5 godina
Mogu da rade sta hoce .. osveta ce biti totalna ..
Cela igra oko „najave (ne)potvrđivanja optužnice" nije usmerena ka „utvrđivanju istine" i „pravde za žrtve", već da bi se Hašim Tači poslao u političku penziju. Ne kolje se vo za kilo mesa. Ne ruši se Tači da bi se izdejstvovalo otkazivanje jednog sastanka sa izaslanikom američkog predsednika. Između ostalog i zbog toga što je u Tačija mnogo investirano
Jedan od vođa blokadera Vladimir Štimac ponovo se oglasio se na društvenim mrežama, pozivajući građane na protest u Novom Pazaru koji se održava 21. decembra.
Britanska vlada izdala je dozvolu za prebacivanje Ukrajini 2,5 milijarde funti, za koje je ruski milijarder Roman Abramovič prodao fudbalski klub „Čelsi“. Ta sredstva su zamrznuta od 2022. godine.
Predpraznični vikend u Hrvatskoj obeležile su velike gužve na graničnim prelazima, posebno na Županji–Orašju prema BiH, gde je kolona trajala ceo dan, dok se na Bajakovu prema Srbiji za putnička vozila čekanje na izlazu predviđa i do devet sati.
Teška tragedija dogodila se danas na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru, gde je nemački državljanin Hetner Sebastijan (34) izgubio život nakon što je ispao iz korpe sa visine od oko 70 metara, dok je njegova supruga (30) u nesreći zadobila teške telesne povrede.
Osoba iz Živinica za kojom je bilo raspisano osam poternica policijskih i pravosudnih organa uhapšena je u tuzlanskom naselju Miladije nakon što je pokušala da pobegne policiji, a kod njega je pronađen kilogram i po droge, oružje, municija i više od 50.000 KM.
Državljanin Nemačke Hetner Sebastijan (34) stradao je danas u teškoj nesreći na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru dok je njegova supruga (30) teško povređena.
Plaćene ubice iz Australije kojima preti smrtna kazna zbog mafijaškog ubistva Srbina Živana Radmanovića (32) na suđenju u Okružnom sudu u indonežanskom gradu Denpasaru, otkrili su da je njihova meta na Baliju prvenstveno bio Sanar Ganim (35), prijatelj i pašenog ubijenog.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da održavanje izbora u toj zemlji zavisi od dva ključna faktora - bezbednosne situacije i zakonodavnog okvira, kao i da su pripreme već započete.
Izraelski zvaničnici, predvođeni premijerom Benjaminom Netanjahuom, sve su zabrinutiji zbog ubrzanog obnavljanja iranskog programa proizvodnje balističkih raketa, koji je bio oštećen u ranijim izraelskim vojnim udarima, i planiraju da o toj pretnji uskoro obaveste predsednika SAD Donalda Trampa, prenosi NBC News pozivajući se na izvore upoznate sa planovima.
Selma Ergeč, turska glumica koja glumi Sultaniju Hatidže u "Sulejmanu Veličanstvenom" ponovo je u centru pažnje – ali ovaj put zbog drastične promene imidža i misterioznog privatnog života.
Android korisnici najviše žele povratak 3.5 mm priključka za slušalice, lako zamenjive baterije i microSD slota. Ove praktične funkcije su nestale sa modernih telefona, što stvara frustracije kod mnogih.
Zima za mnoge pse nije uvek bezbrižna. Kao i ljudi, i oni mogu biti osetljivi na sezonske promene koje utiču na njihovu energiju, raspoloženje i ponašanje. Veterinar je otkrila koji su to simptomi depresije kod pasa.
Plus-sajz influenserka Aleks Aspazija (31) izazvala je pravu pometnju tokom nedavne posete Parizu kada je sela u krilo Deda Mrazu, koji je pod njenom težinom od 171 kilogram gotovo izgubio ravnotežu.
Rakuten Viber je najavio partnerstvo sa kompanijom DoubleVerify s ciljem unapređenja transparentnosti, bezbednosti i efikasnosti oglašavanja na svojoj platformi.
Voditeljka Ana Radulović progovorila je o najtežem periodu u ovoj godini, kada je bivša devojka Nenada Marinkovića Gastoza pokrenula priču da postoji njihov intimni snimak.
Pevačica Slađana Mandić otkrila je kako se nije razvela od supruga MMA borca Ajlina Ahmića, ali da su kratko vreme bili razdvojeni i da se kaje jer su deca propatila.
Pevačica Nataša Bekvalac se na početku karijere razmišljala da li uopšte da snimi pesmu "Mali signali", ali je na kraju donela pravu odluku zahvaljujući Marini Tucaković
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar